Dijous, 11 de febrer
19: 00 hores.
Inauguració dels casals fallers.
19: 30 hores.
Visita del jurat qualificador als casals que participen en el premi de casals engalanats.
Divendres, 12 de febrer
19: 45 hores.
Concentració de les comissions falleres, Junta Local Fallera, falleres majors de Dénia i Corts d'Honor a l'avinguda del Montgó.
20: 00 hores
Visita de les falleres majors de Dénia, corts d'honor, Junta Local Fallera i comissions als casals de les falles Camp Roig, París Pedrera, Saladar, Diana, Port Rotes i Baix la Mar.
Dissabte, 13 de febrer
19: 45 hores
Concentració de les comissions falleres, Junta Local Fallera, falleres majors de Dénia i Corts d'Honor a Els Quatre Cantons.
20: 00 hores
Visita de les Falleres Majors de Dénia, Corts d'Honor, Junta Local Fallera i comissions als casals de les falles Centre, les Roques, Darrere del Castell, Campaments i Oest.
Dissabte, 20 de febrer
18: 30 hores
Concentració dels càrrecs fallers de 2016 a la plaça de l'Ajuntament.
19: 00 hores
Inauguració de l' Exposició del Ninot 2016.
Es podrà visitar fins al 4 de març.
Lloc: Museu del Joguet
21: 00 hores
Gala Fallera amb lliurament dels distintius de Faller Exemplar 2016 i de les recompenses de la JLF i la JCF.
Lloc: Salons El Poblet.
Dilluns, 22 de febrer
20 hores
Visita del jurat del premi Pepe Simó al Ninot indultat 2016.
Dissabte, 27 de febrer
19: 00 hores
Gala fallera infantil amb lliurament de recompenses de la JLF i JCF.
Lloc: Centre Social.
Diumenge, 28 de febrer
12: 15 hores
Visita de les falleres majors de Dénia, corts d'honor i Junta Local Fallera a la Residència Santa Llúcia.
17: 00 hores
Concentració dels càrrecs fallers i els participants en els bàndols de cada districte. Lloc: Plaça Valgamediós.
17: 15 hores
Bans pels districtes fallers amb el següent ordre:
• Campaments
• Oest
• Camp Roig
• París Pedrera
• Saladar
• Diana
• Port Rotes
• Baix la Mar
• Centre
• Les Roques
• Darrere del Castell
20 hores
Crida de les falleres majors 2016, Marina Margalejo Vives i Alejandra Pastor Gavilá i pregó de Enric Ginestar.
Lloc: Muralles del castell.
Del 1 al 14 de març
14 hores
Tir de carcasses anunciadores.
Divendres, 4 de març
21: 30 hores
Sopar de germanor i lliurament dels següents premis:
Premis a les millors presentacions falleres, patrocinat per Ibrolux.
Premis a les millors presentacions falleres infantils, patrocinat per restaurant Amazing
Premi al millor aparador infantil i gran, patrocinat per Salons El Poblet.
Premi al millor bàndol faller, patrocinat per Bar Polígon.
Premi al millor casal engalanat, patrocinat per la Regidoria de Festes.
Premi al millor mantenidor infantil i gran.
Premi al millor presentador infantil.
Premis als millors presentadors.
Premis dels Jocs Fallers.
Lloc: Carpa Torrecremada
Diumenge, 6 de març
11 hores
Dia de la Bandera de la falla Oest
Recollida de les comissions en el següent ordre:
• Falleres Majors de Dénia i Junta Local
• Falla Les Roques
• Falla Darrere del Castell
• Falla Campaments
• Falla Camp Roig
• Falla París Pedrera
• Falla Saladar
• Falla Diana
• Falla Port Rotes
• Falla Baix la Mar
• Falla Centro
13: 30 hores
Imposició de corbatins a l'estendard de la falla Oest.
14: 00 hores
Traca a la plaça Valgamedios.
Diumenge, 13 de març
12 hores
Concert commemoratiu del 50 aniversari de la Falla Saladar a càrrec de l'Agrupació Artística Musical de Dénia.
Organitza: Falla Saladar
Lloc: Cruïlla del passeig del Saladar amb el carrer Diana.
17: 00 hores
Castells inflables patrocinats per benzineres Teckmar.
Lloc: Carrer la Mar.
Dilluns, 14 de març
18: 00 hores
Jocs infantils.
Lloc: Falla Baix la Mar.
20: 00 hores
primera Nit d'albades a les falleres majors de Dénia ia les falleres majors dels districtes fallers de la ciutat, en el següent ordre:
• Falleres Majors de Dénia - Plaça de l'Ajuntament
• Falla Les Roques
• Falla Baix la Mar
• Falla Darrere del Castell
• Falla Campaments
• Falla Oeste
Dimarts, 15 de març. Primer dia de "plantà"
8: 00 hores
'Plantà' dels monuments fallers en els diferents districtes de la ciutat.
10: 00 hores
Dinar a les demarcacions falleres.
14: 00 hores
Tir de carcasses anunciadores i dinars de la "plantà" als barris fallers
17: 30 hores
Jocs infantils.
Lloc: Falla Baix la Mar.
20 hores
Segona Nit d'albades a les falleres majors de Dénia ia les falleres majors de les comissions falleres de la ciutat, en el següent ordre:
• Falla Camp Roig
• Falla París-Pedrera
• Falla Saladar
• Falla Diana
• Falla Port Rotes
• Falla Centre
Dimecres, 16 de març. Segon dia de "plantà"
8 hores
'Plantà' dels monuments fallers en els diferents districtes de la ciutat.
10 hores
Dinar a tots els districtes fallers.
14 hores
Tir de carcasses anunciadores.
17 hores
Dia del Nen a la Falla Saladar, amb inflables i 'globotà'.
Organitza: Falla Saladar.
Lloc: Cruïlla del passeig del Saladar amb el carrer Diana.
19: 00 hores
Berenar infantil de "plantà".
19: 30 hores
Visita de cortesia de les falleres majors de Dénia, corts d'honor i Junta Local Fallera a tots els districtes fallers en el següent ordre:
• Falla Les Roques
• Falla Baix la Mar
• Falla Darrere del Castell
• Falla Campaments
• Falla Oeste
• Falla Camp Roig
• Falla París-Pedrera
• Falla Saladar
• Falla Diana
• Falla Port Rotes
• Falla Centre
21: 00 hores
Sopar de "plantà".
23: 30 hores
"Plantà" de la falla de la Junta Local Fallera.
Lloc: Plaça del Consell.
En el transcurs, s'oferirà xocolata, bunyols i coca maria als visitants.
Dijous, 17 de març
7: 00 hores
"Despertà" a tots els districtes fallers.
8: 00 hores
"Despertà" infantil.
8: 30 hores
Visita del jurat qualificador a les diferents falles.
9: 00 hores
Visita dels jurats de la resta de premis fallers.
Recollida de falleres i cercaviles en tots els districtes fallers.
10: 30 hores
Visita de cortesia de les falleres majors de Dénia, Corts d'Honor i JLF al 1r i 2.º Grup de Mariners i a la Llar del Jubilat.
12: 45 hores
Concentració de totes les comissions a la plaça de l'Ajuntament.
13: 00 hores
Lliurament de premis de les falles infantils 2016.
- Premis de la secció primera infantil
- Premi Enginy i Gràcia secció primera infantil, patrocinat per Bar Bus.
- Premis de la secció especial infantil.
- Premi Enginy i Gràcia secció especial infantil.
- Premi a la Millor Pintura de falla infantil, patrocinat per Juanma López Pintures i aplicacions.
- Banderí a la Millor Falla Infantil de Dénia, lliurament Ajuntament de Dénia.
- Banderí a la Millor Falla Infantil de Dénia, lliurament Junta Central Fallera.
- Premi Pepe Simó a el "ninot indultat" infantil, patrocinat per Assegurances Pedrós.
14: 00 hores
mascletaes en les diferents demarcacions falleres.
17: 45 hores
Concentració a la plaça de l'Ajuntament de totes les comissions falleres.
18: 00 hores
Acte d'homenatge a les falleres majors de Dénia ia les falleres majors de les Roques, Baix la Mar, Darrere del Castell, Campaments i Oest.
21: 00 hores
Lliurament de premis de les falles grans 2016.
- Premis de la secció primera
- Premi Enginy i Gràcia secció primera, patrocinat per Bar Bus.
- Premis de la secció especial.
- Premi Enginy i Gràcia secció especial, patrocinat per Bar Bus.
- Banderí a la Millor Falla de Dénia, lliurat per l'Ajuntament de Dénia.
- Banderí a la Millor Falla de Dénia, lliurat per Junta Central Fallera.
Altres premis:
- Premi Pepe Simó a el "ninot indultat", patrocinat per Assegurances Pedrós.
- Premi a la Promoció de l'valencià, patrocinat pel Departament de Normalització Lingüística de l'Ajuntament.
- Premi a la Millor Crítica Turística, patrocinat per la Regidoria de Turisme.
- Premi a la Millor Crítica mediambiental i gestió de residus, patrocinat per la Regidoria de Medi Ambient i Urbaser.
- Premi Luis Francisco Carrió a la Millor Crítica Local, patrocinat per Canfali Marina Alta.
- Premi José Vicente Negre a l'Activitat Fallera, patrocinat per la Cooperativa de Taxis Dénia.
- Premi a l'Risc, patrocinat per Espabrok Bisquert Molines corredoria d'assegurances.
- Premi a la Ornamentació, patrocinat per la Tertúlia Fallera.
- Premi a la Millor Pintura de falla, patrocinat per Juanma López Pintures i aplicacions.
- Premi a l'Millor Llibre de Falla, patrocinat per la Regidoria de Cultura.
- Premi a la millor carrer engalanat, patrocinat per la Regidoria de Festes.
23: 00 hores
Revetlles en les diferents demarcacions falleres.
23: 30 hores
"Mascletà" nocturna, a la plaça Jaume I.
Divendres, 18 de març
7: 00 hores
Despertà en tots els districtes fallers.
8: 00 hores
Despertà nen.
9: 00 hores
Recollida de fallers.
10: 00 hores
Cercavila pels diferents demarcacions falleres.
Visita de les falleres majors de Dénia, corts d'honor, Junta Local Fallera i regidora de Festes a les falles guanyadores i als carrers engalanats.
14: 00 hores
mascletaes a les demarcacions falleres.
16: 45 hores
Concentració de totes les comissions al Palau de Justícia.
17: 00 hores
Acte d'homenatge a les falleres majors de Camp Roig, París Pedrera, Saladar, Diana, Port Rotes i Centre.
20: 00 hores
Concert de bandes de música.
Lloc: Carrer La Via
22: 00 hores
mascletà a la plaça Jaume I.
23: 00 hores
Revetlles en les diferents demarcacions falleres.
00: 00 hores
Festa 50 aniversari de la Falla Saladar amb el DJ Salva Faus, so de Molt bona ràdio i animació de Xauxa Port.
Organitza: Falla Saladar.
Lloc: Cruïlla del passeig del Saladar amb el carrer Diana
Dissabte, 19 de març. Dia de Sant Josep
7: 00 hores
Despertà en tots els districtes fallers.
8: 00 hores
"Despertà" infantil.
10: 00 hores
Cercavila a les diferents demarcacions falleres.
11: 00 hores
Missa en honor a Sant Josep a l'església de l'Assumpció.
11: 30 hores
Ofrena de flors a la Mare de Deu dels Desemparats.
Itinerari: carrers Marqués de Campo, Diana, Magallanes i plaça del Convent.
14: 30 hores
mascletaes en els districtes fallers.
17: 00 hores
Cercavila a les diferents demarcacions falleres.
19: 00 hores
Recepció dels nous presidents de l'exercici 2016 / 17.
Es farà lliurament del premi Vicent Guntiñas i Cruañes, patrocinat per Pub Dorian Gray, A la comissió que millor hagi desfilat en l'ofrena
Lloc: plaça de l'Ajuntament.
20: 30 hores
mascletà a la plaça Jaume I.
CREMÀ DE LES FALLES
21: 00 hores
Cremà de la falla de la Junta Local Fallera. Plaça del Consell.
Falles infantils de la secció primera:
21 hores: totes les falles excepte la del primer premi (inclòs el 1er Grup de Mariners).
21: 30 hores: 1er premi de la falla infantil de la secció.
Falles infantils de la secció especial:
22: 00 hores: totes les falles excepte la del primer premi.
22: 30 hores: 1er premi de la falla infantil de la secció.
Falles grans de la secció primera:
00: 15 hores
Cremà de les falles guanyadores del 7º i 6º premi.
00: 45 hores
Cremà de les falles guanyadores del 5º i 4º premi.
01: 15 hores
Cremà de la falla guanyadora del 3er i 2º premi.
01: 45 hores
Cremà de la falla guanyadora del 1er premi.
Falles grans de la secció especial:
02: 00 hores
Cremà de les falles guanyadores del 4º i 3º premi.
02: 45 hores
Cremà de la falla guanyadora del 2º premi.
03: 00 hores
Cremà de la falla guanyadora del 1er premi.
Els horaris de la cremà són aproximats. Es prega al públic que respecti les normes i regles que establisquen tant el cos de bombers com Protecció Civil de Dénia.
Les falles de Dénia i Junta Local Fallera agraeixen a l'Ajuntament de Dénia, Forces de Seguretat, Bombers, Protecció Civil, Creu Roja, voluntariat i les entitats públiques i privades la seua col·laboració en l'engrandiment de la festa fallera a la nostra ciutat.
La Junta Local Fallera de Dénia es reserva el dret de realitzar qualsevol canvi en el programa de Falles 2016 per circumstàncies imprevisibles que puguen sorgir, relacionades o no amb la festa fallera.