Dénia.com
Cercador

En primera persona: pugem al tren per viatjar entre Dénia i Alacant (anada i tornada)

05 de febrer de 2023 - 06: 45

Quan em van proposar de pujar al tren de Dénia per explicar l'experiència de viatjar fins a Alacant em va semblar una idea molt interessant i divertida. De fet, durant els primers trams del trajecte fins i tot n'he gaudit. Tot i això, ara que he arribat a la fi del viatge, després de set hores entre trens, no puc estar més penedit d'haver-me ofert a emprendre aquest viatge.

Després de donar-li diverses voltes sobre la millor manera d'explicar l'experiència, he decidit enganxar directament aquest transumpte de diari de bord que estava redactant a mesura que avançava el viatge. Penso que és la forma ideal per entendre com ha estat l'experiència, explicada en directe, perquè qui el llegeixi pugui estar advertit del que s'enfronta en treure un bitllet a Dénia amb destinació a Alacant, o viceversa.

Estació de Dénia (08:50)

El primer que em sorprèn en pujar al nou tren, que des que es va presentar no ho havia pogut provar, és com està de nou. Cal esperar, és clar, però tenia el record de l'anterior encara molt present, el que van eliminar el 2016. El d'ara està impecable. I no només això, sinó que es veu modern. A més, és molt còmode, silenciós, càlid i no té l'insofrible sotragueig habitual. Si no fos per les finestres, ni t'adonaries que està en marxa.

Ix extremadament puntual, ai 50 com marca l'horari. Admeto que durant el tram urbà de Dénia he estat atent a cada cruïlla per comprovar com es comporten els conductors al pas del tramvia. I la veritat és que a cada semàfor els cotxes s'aturaven i no hem hagut de desaccelerar. Ni tan sols s'ha fet ús del clàxon per advertir algun despistat.

Poder tornar a recórrer la fàbrica del Portland i el Pinaret d'Elies direcció La Xara emociona.

Estació de Gata (09:07)

Viatjar entre Gata i Dénia amb el nou tren és una alternativa molt còmoda i agradable. En uns 15 minuts et pots moure entre els dos municipis. Tant de bo existís aquesta opció per connectar més punts de la Marina Alta i evitar fer ús de vehicles privats.

Transbord - Parada de Teulada (09:17)

Com prometien, a Teulada ens està esperant a la via el transbord, per la qual cosa només és baixar d'un tren per pujar a l'altre. El contrast és abismal. Aquest vehicle no té res a veure amb el que tenim a Dénia. Està envellit, és incòmode i sorollós. A més, fa fred a l'interior.

La revisora ​​ens adverteix als que hem d'agafar el tren direcció a Alacant, la Línia 1, que haurem de baixar a la parada de Benidorm Intermodal i agafar un bus fins a l'estació de Benidorm. Segons explica, durant unes setmanes les dues parades estaran connectades així a causa d'uns treballs a la carretera que no haurien de durar gaire. Es mostra molt amable en tot moment i ens explica el procés al detall, però no sembla gaire convençuda «no haurien de durar gaire».

La veritat és que el paisatge de tot el viatge és increïble, donant cert atractiu a aquesta opció de transport. I de moment, traient la mandra que provoca el transbordament de Teulada (com qualsevol altre transbordament), estic molt sorprès per bé. El problema és que sembla que a Teulada haurem de continuar canviant de tren durant molt de temps, ja que al pas pels nous ponts amb què s'unirà definitivament Dénia amb Benidorm es pot comprovar que els treballs van massa endarrerits. No tenen pinta d'estar acabats aquest 2023.

Parada de Calp (09:47)

Que la connexió entre Dénia i Calp siga d'1 hora no és potser la millor opció, però per a qui no tingui cap altre mitjà de transport és certament una bona alternativa. És una vespradança assumible i, un cop treguin el transbordament de Teulada, molt còmoda.

Crida l'atenció la quantitat de gent que puja a Calp direcció Benidorm, la majoria estrangers. Tenint en compte que ambdós municipis estan separats per poc més de mitja hora de tren, és normal que hi hagi un ús més gran entre ells d'aquest transport. Per què aniran a Dénia i perdran una hora si poden anar a Benidorm a la meitat de temps? Això sí, aquí el paisatge ja no és el mateix.

Transbord - De Benidorm Intermodal (10) a l'estació de Benidorm (26)

En arribar a la parada de Benidorm Intermodal ens toca pujar-nos a un autobús que ens està esperant a la carretera, a pocs metres d'on baixem. Sembla que s'està allargant més el viatge del que esperava, ja que se suposava que a les 10 hauria d'estar a Benidorm, però a l'estació.

El trajecte amb bus no és molt ràpid i requereix diversos minuts. Aquest transbordament impossibilita agafar el primer tren que ix des de Benidorm cap a Alacant, per la qual cosa la connexió entre les Línia 9 i 1 no és directa. Hauria de eixir amb el tren de les 10 i, en canvi, estic ficat en un autobús. Em puc anar oblidant d'arribar a Estels a les 35:11 com pretenia.

A l'estació ja es confirma la meua sospita. El proper tren que puc agafar és a les 11:04.

Parada del Poble Espanyol (11:55)

Estic al·lucinant amb la quantitat de gent que és a dins ara mateix del tren. Tots els seients estan ocupats i fins i tot hi ha passatgers drets. Jo he pogut agafar un seient amb vistes a l'aigua (que, pel que siga, les prefereixo a hores d'ara del trajecte), però gairebé no puc escriure. El tren és còmode, però estem massa estrets. També l'angoixa pot ser perquè ja em noto fatigat, especialment per tants transbords.

Entenc que hi hagi tanta gent. En una hora i quart vas des de Benidorm fins a l'estació de Estels de Alacant. Tots els municipis que estan dins de la Línia 1 estan perfectament connectats, disposant d'una connexió ferroviària realment útil, i no un trenet. Fa força enveja.

Estació Estels de Alacant (12:24)

Efectivament, he arribat mitja hora més tard del previst. No eren ni les 09 quan he eixit de Dénia i ja ha passat migdia. Són massa hores perdudes per a qualsevol persona. No només és un servei inútil, ja que la seua durada n'impossibilita l'ús ordinari, sinó que és excessivament incòmode. Almenys de moment, ja que tant transbord cansa, i molt.

Em sento fatigat només pel fet d'haver hagut de canviar tantes vegades entre diferents mitjans de transport, de les presses, estar pendent de no equivocar-me i l'estrès d'estar comprovant tota l'estona el rellotge. Un viatge sense transbordaments, encara que fos tan llarg, permetria relaxar-se i intentar suportar les hores llegint, veient una sèrie o dormint, si cal. Però ara són 3 hores i mitja de tensió constant, per estar llest cada cop que hagis de canviar a un altre tren o autobús.

Em queda ara la tornada, la qual encara no tinc clar si valdrà la pena també narrar-la. Almenys, servirà per comprovar si es viu igual en un altre horari i en la direcció oposada.

Parada de la Vila Joiosa (13:41)

M'he passat més d'una hora dreta, que era el que em faltava. El tren és més ple fins i tot que abans, sobretot de joves que tornen de l'institut a casa seua. La Línia 1 és un luxe per a aquells que hagen destudiar en altres municipis. O a Alacant.

De moment, el tren es manté puntual.

Parada de Benidorm Intermodal (14:19)

Quin desastre! En eixir de l'estació de Benidorm ens hem adonat que l'autobús que ens havia de portar a la parada de Benidorm Intermodal no hi era. I fixant-nos als cartells d'informació del TRAM ens hem adonat que només en ix un cada hora i el següent era a les 14:40. El proper tren que sortia cap a Dénia era a les 14.

Després de mirar el Google Maps i comprovar que la parada de Benidorm Intermodal estava a 15 minuts caminant, he decidit caminar el més aviat possible, fins i tot córrer al tram final. De miracle, per algun retard a la eixida que he agraït molt, he pogut pujar al tren. Si no fos per aquest miracle que ha provocat que sortís deu minuts més tard hauria d'haver esperat una hora més al següent.

Continua estant ple, especialment d'estudiants. És increïble la quantitat de joves de la Marina Alta, sobretot de Calp, que van a l'institut a la Marina Baixa.

Transbord - Parada de Teulada (15:08)

L'ambient està molt caldejat a la parada de Teulada. El promès tramvia que estaria esperant-nos per recollir-nos sense perdre temps, el que tan bé ens ha connectat al matí, no és a la seua via. Segons els horaris, a les 15 n'hauria de eixir un.

A les 15:23 per fi arriba el tramvia, que després de tanta espera i hores de trajecte ja no em sembla tan agradable i còmode.

Estació de Dénia (15:48)

Set hores, sis trens i tramvies, un autobús, un quilòmetre i mig de carrera i set transbords després, he tornat a Dénia. Fer el viatge anada i tornada de l'estrebada amb tren de Dénia a Alacant ha estat una estupidesa, però, ja siga de la capital de la Marina Alta a la provincial oa l'inrevés, el trajecte complet ordinari és una completa pèrdua de temps.

Pocs casos hi haurà en què es pugui considerar útil aquest servei. Per anar a Calp o Benissa podeu servir. Per anar a Teulada o Gata és molt recomanable. Qualsevol altre destí és millor evitar-ho.

15 Comentaris
  1. Jose diu:

    Per provar està bé, jo sabia que calia fer dos transbordaments, no sabia que a més calia agafar un autobus i que no estava esperant. Més que un viatge és un malson. Jo vaig fer el viatge complet fa molts anys i només vaig fer un transbord a Benidorm que no vaig tindre res a esperar. Se suposa que quan estiguin acabats els viaductes no caldrà ni remenar-se del tren fins arribar a la destinació, aquí la cosa canviarà molt.

  2. María Jesús García Sáenz diu:

    Des de denia seguim estant incomunicats, és clar que només serveix per anar a pobles propers

  3. Pedro diu:

    Gran gestió «Timo».

  4. Maria Jesús Acevedo Hernández diu:

    Jo viatge fa una setmana i no sabia què trigués tant, haurien d'avisar quan es compra el bitllet i no sabia dels transbords va ser un caos el fred que feia en els transbords, l'únic és que els paisatges són molt bonics va ser l'únic que gaudim

  5. Antonio diu:

    done fe del que he dit jo ice aquest trajecte. Anada i tornada. El dia més avorrit de la meua vida. i tinc 72 anys. no tinc mai més a pujar en aquesta tortuga de tren. ?

  6. Joana diu:

    És una pena, aquesta situació no s'hauria de permetre. Gràcies per informar-nos. Jo pensava agafar el tren des de Madrid fins a Dénia passant per Alacant o per València però crec que continuaré utilitzant wl transport privat.

    • Alf diu:

      Bons i frescos dies
      Pels comentaris que s'estan escrivint en aquesta zona de debat i en d'altres, sembla que hi ha una primera qüestió que s'ha fet o no s'ha fet de manera insuficient o bé no ho hem sabut interpretar. Em refereixo a informar sobre el veritable objectiu del TRAM de Dénia a Alacant: parades, horaris i sobretot perquè s'ha fet la inversió. Tot apunta que perseguix comunicar els pobles de la comarca (proximitat), ja que les distàncies llargues de la línia suposen molt de temps i incomoditats per transbordaments i múltiples parades.
      Pel que fa a la comunicació de Madrid, com a exemple, amb Dénia, acostumo a utilitzar diverses vegades l'any, l'AVE a València i enllaçar a la mateixa zona de Joaquín Sorolla amb l'Alsa. És cert que es triga menys de Madrid a València que de València a Dénia, però la suma d'hores no excedeix les que s'inverteixen en automòbil., com a exemple.
      El que no arribo a comprendre, com és que la Comunitat Valenciana no ha realitzat un projecte que una per ferrocarril els punts més importants de les tres províncies que la componen, és com si hi hagués un límit a Gandia, (acaba província de València) i des de la mateixa fins a Alacant fos una altra cosa,
      Potser si a llarg termini, s'aborda un tren de la costa, aquest TRAM que ara s'ha engegat serveixi per a això que s'esmenta, distàncies curtes, on els trens d'alta velocitat no arribarien. Això requeriria un projecte de la Generalitat amb l'administració central i això fa temps i molta gestió, a més de disponibilitat de recursos. DIFICIL
      Salutacions

  7. Vicente diu:

    Gràcies per aquest detallat informe, així no es dóna de cara a qui gosi realitzar semblant trajecte, bé dius millor fer trajectes curts com a màxim fins a Benidorm. És a més ia comentar semblant fallida obra per tants puja i baixa com has comentat , el que sí que és molt servicial per a Estudiants trams curts i turisme estranger , ja que per anar a treballar o tràmits etc etc que es realitzen a Alacant NO ÉS RECOMANABLE SEMBLANT MARTIRI !!!

  8. Denise diu:

    Jo vaig fer el trajecte fa molts anys des del Campello, ens va costar 2,5 hores, veig que no ha millorat res en 18 anys.
    El transbord a Benidorm ja era horrible al seu dia. Només val per a trajectes curts i turistes al meu entendre.

    • Carmen Martinez diu:

      Molt bon informe, gràcies

    • Luisín diu:

      No sé com respondre a l'Utos de tan detallada crònica, però a banda de sumar-me als comentaris, crec que hi ha un tren pel Machu Pichu, que triga menys, voldria exposar alguna cosa sobre el seu pas per Dénia.
      Que es posi en hora punta, i així durant tot el dia, a la rotonda de Joan Fuster amb carrer Diana, una de les més transitades i sorolloses de Dénia i veurà, com si se salten contínuament els semàfors en roig, tant cotxes, especialment aquests, com a vianants, i les PITADES que realitzen alguns maquinistes, a alguns se'ls nota que es recreen, saltant-se tots els límits assumibles de contaminació acústica. És insuportable i denunciable.
      Alguns maquinistes es limiten a tocar la campana, que és menys agressiva, i d'altres…per cridar-los l'atenció.
      L'ajuntament, amb uns radars/càmeres de semàfors, podrien pal·liar-lo ia més recuperarien la inversió, perquè no són despistats.

  9. Begoña Palacios diu:

    Gràcies pel teu fantàstic treball. Una cosa que ja intuíem gràcies a tu s'ha confirmat. En fi, una pena que no s'hagi fet millor. El trajecte Dénia-Alacant requereix un projecte molt més costós que el que han fet. Havien d'haver construït un tren d'Alta Velocitat. En defecte d'això han fet un tramvia que no serveix més que per a trajectes de màxim 1h. Tot allò que s'excedeixi és un endarreriment que no contribueix ni al progrés ni a la modernització de res. Una despesa inútil Quina pena!

  10. Enric diu:

    Quin despropòsit, un tren que només serveix per perdre el temps.
    Ningú pagarà per això????
    Així ens va……i ara eleccions per triar els millors. Si haguessin de pagar els polítics per les seues maldats…… tant de bo.


37.861
4.463
12.913
2.680